Ajánlások a holokauszt tanításához és megismeréséhez

Szerző: IHRA
Téma: Ajánlás
Dátum: 16.04.2021

5.jpg

A holokauszt az állam által támogatott, szisztematikus zsidóüldözés és gyilkosság volt, amelyet a náci Németország és szövetségesei 1933 és 1945 között hajtottak végre. A kontinens egészére kiterjedő népirtás nemcsak egyéneket és családokat pusztított el, hanem az évszázadok alatt kialakult közösségeket és kultúrákat is. A holokauszt a nácik által irányított üldözések és gyilkosságok összefüggésében történt, amely számos további csoportot is megcélzott. Az oktatási foglalkoztatásoknak és tevékenységeknek folyamatosan segíteniük kell a diákokat abban, hogy gazdagítsák a tudásukat erről a példátlan pusztításról, és megőrizzék az üldözött és meggyilkolt személyek és csoportok emlékét. Az oktatókat és a diákokat arra kell ösztönözni és felkészíteni, hogy mérlegeljék a holokauszt által felvetett erkölcsi, politikai és társadalmi kérdéseket, valamint azok mai jelentőségét.

A holokauszt oktatásáról és tanulásáról szóló IHRA-ajánlásokat több mint 30 tagország küldöttjeinek szakértelme segítségével dolgozták ki. Céljuk, hogy pontos ismereti és módszertani alapot teremtsenek a politikai döntéshozók, a közszereplők és az oktatás területén tevékenykedő szakemberek számára, és segítséget nyújtsanak nekik a következőkben:

1. Fejleszteni a holokauszttal kapcsolatos ismereteket, biztosítva a megértés és az ismeretek pontosságát, és felhívni a figyelmet az antiszemitizmus lehetséges következményeire;

2. Létrehozni a holokauszt megismerését szolgáló vonzó oktatási környezetet;

3. A holokauszttal kapcsolatos kritikai és reflektív gondolkodás előidézése, ideértve a holokauszttagadás és -torzítás felszámolásának a képességét is;

4. Hozzájárulni az emberi jogokkal és a népirtás megelőzésével kapcsolatos oktatáshoz.

Az IHRA-ajánlások teljes angol nyelvű szövege innen letölthető.